Založ si blog

Tradície – Óda pre Slovensko 4. časť

TRADÍCIE

(Óda pre Slovensko 4.časť)

Tradície, silná súčasť národov. Nielen región sa vyznačoval svojimi vlastnými zvykmi, ale doslova každá  dedinka mala svoje vlastné zvyky a tradície, kroje, piesne. Už len nádherný kroj. Na Slovensku nenájdete rovnaké kroje v rozličných dedinách, aj keď sú blízko seba. V tomto je skutočná jedinečnosť a pestrosť regiónov.

V každom vlákne kroja je určitý príbeh. Je to viac ako národný poklad plný zlata, pretože skutočný poklad si nosíme v sebe a traduje sa po stáročia. Tradície sú ako kniha, do ktorej sa píše srdcom, posúvajú sa zvyky z jednej generácie na druhú. Vďaka tradíciám vieme ako sa žilo v dobách minulých, máme možnosť pocítiť dotyk minulosti a spojiť sa so životom predkov. Cez tradície nielen spomíname, ale zároveň si aj uctievame všetkých tých, vďaka ktorým máme možnosť ich prežiť na vlastnej koži.

V tradíciách sú ukryté posolstvá našich predkov. Sú v nich ukryté aj odpovede na otázky, ktoré si vtedy nevedeli vysvetliť. Majú nám ukázať kam v skutočnosti patríme, ktorý „Strom života“ je ten náš, ten skutočný, ten, ktorý nás spája s našou rodnou hrudou. Každá vetva tohto stromu znamená určité obdobie Slovenska, každý lístok je dedinka so svojimi zvykmi. Ten náš slovenský Strom života je pestrofarebný, mocný so silnými koreňmi, láskavý a plný vôní, pod kôrou má v sebe múdrosť spísanú vo zvykoch našich predkov.

Nedovoľme prosím, aby tento strom niekedy vyschol. Práve toto je ten strom, ktorého korene má každý z nás v sebe.

Tradície priamo ovplyvňovali  životy ľudí. Žili v tesnej blízkosti prírody, doslova boli ich každodennou súčasťou. Obetovali božstvám dary, uctili svojich Bohov,

V tichu sviečok, s vodou a korbáčom si pripomíname Veľkú noc. Krstenie dieťaťa sprevádzaný celou rodinou. Slovania tiež verili, že ten, kto zomrie na Veľkú noc, sa môže dostať priamo do raja, keďže bol v tom čase otvorený. Slovenským zvykom bolo aj nosiť malé deti na Kvetnú nedeľu do kostola, aby začali skôr rozprávať. Nadprirodzené sily mali podľa našich predkov počas veľkonočného týždňa najväčšiu moc, a preto sa pred nimi chránili.  A to napríklad tým, že zárubne stajní natierali cesnakom. Tiež zvykli šibať dobytok posvätenými vŕbovými prútmi a kravám sa na rohy uväzovali červené stužky. „Na Slovensku sa verilo, že v noci zo Zeleného štvrtka na Veľký piatok sa na určitých miestach dediny stretávali strigy, ktoré nielen tancovali, ale aj čarovali, odoberali kravám mlieko a škodili ovocným stromom. Slovania taktiež verili aj tomu, že sa zlí duchovia a strigy boja hluku. Preto ich plašili rapkaním na rapkáčoch.

V mesiaci máj (symbolom lásky) stavanie „májov“,  kde mládenec postaví strom pred dom dievčaťa o ktoré sa uchádza. V dávnych dobách sa postavilo niekoľko stromov v dedine, teraz je to len jeden.

Vianoce, Svätý Mikuláš, pálenie Moreny (Pre starých Slovanov bola Morena bohyňou zimy a smrti).

Všetky sprevádzali spevy, tance, ľudia boli odetý v jedinečných krojoch. Každá dedinka mala svoje vlastné. Viete si predstaviť presunúť sa do minulosti a prejsť  aspoň okolité dediny? Ja áno. Zažiť tú pestrofarebnú nádheru, výšivky na krojoch, počuť spev, zatancovať si.  A to je len malinká časť a je ich ešte veľa, preveľa ďalších.

Po stáročia tradície kolovali z rodičov na deti a tie ich posúvali pre ďalšie generácie. Je to ako dať kus zo seba, niečo čo človek má v sebe po celý život a tento dar posúva pre ďalšie generácie, do budúcnosti, nech sa nikdy nezabúda, čo je to Slovanstvo, čo je naše, čo je späté s našou krajinou s našou rodnou hrudou.

Tá krásna symbolika v piesňach, v krojoch, zvykoch, každá výšivka má svoju dôležitosť, svoj posvätný jedinečný zmysel, každý kroj, nezáleží či je liptovský, šarišský, zemplínsky, trenčiansky, oravský a či detviansky. Každý z nich má svoje srdce a svoju dušu. Každý z nich má v sebe ukrytý dotyk predkov, koreň stromu dedený z otca na syna, či z matky na dcéru. Obleč si ho niekedy a pocítiš silu Slovanstva a ak zavrieš oči, možno pocítiš aj jeho históriu, dotyk minulosti, krásu zvykov na dedinách, možno pocítiš aj teplo a láskavý dotyk život jeho predchodcu. Zvyky našich predkov, ku ktorým sa máme a musíme hlásiť. Doslova môžeme si povedať, že každá dedina mala svoje zvyky.

Máme veľké šťastie, že sme národ s bohatou kultúrou, s bohatou tradíciou, s bohatou históriou. Sme krajina Dobrákov, krajina hradov, krajina s krásnym mäkučkým jazykom. Krása ukrytá v našich krojoch je vyšitá múdrosťou a citom našich predkov. Tradície nám ukazujú kto v skutočnosti sme, kam patrí naše srdce, Máme možnosť sa spojiť s prírodou tak, ako to robili generácie pred nami.

A malé prianie na záver. Učte svoje deti tradíciám, nech sa nezabúda na tých, vďaka ktorým tu žijeme. Nech sa nezabúda na históriu, ktorá je v tradíciách ukrytá. Naši predkovia nám ich dali nech sa nikdy nezabudne na náš pôvod, na náš Strom života. Tradície sú posolstvom a nikdy si ich nenechajte vziať.

 

autor: Eddie W. Nicholas

v Bratislave 18.9.2021

Slovensko – krajina, ktorej zem spieva, časť č. 6 – Slovo na záver

20.09.2021

SLOVENSKO – KRAJINA, KTOREJ ZEM SPIEVA (Óda pre Slovensko – časť 6. malé prianie na záver) Milí priatelia, bratia i sestry, všetci, ktorí milujete Slovensko, našu rodnú zem, našu rodnú hrudu. Ďakujem všetkým, ktorí si prečítali všetkých 5 dielov Ód pre Slovensko (1.Rodná hruda, 2. Rodná zem, 3. Rodný jazyk, 4. Tradície, 5. História). Mojím cieľom bolo otvoriť v [...]

História – Óda pre Slovensko 5. časť

19.09.2021

HISTÓRIA (Óda pre Slovensko 5.časť) História je ako kniha, ktorá nás má niečo naučiť a my podľa tejto knihy môžeme zmeniť budúcnosť k lepšiemu. Vďaka histórii môžeme napísať svojimi skutkami svoju vlastnú knihu, ktorá bude písaná srdcom, bude pásaná nádejou pre lepší život nás i ďalších generácií. Vždy, keď sa do nej zahĺbime, načrieme dušou [...]

Rodný jazyk – Óda pre Slovensko 3. časť

17.09.2021

RODNÝ JAZYK (Óda pre Slovensko 3.časť) Náš rodný jazyk, naša slovenčina, je ako rozkvitnutý kvet. Vždy, keď si k nemu privoniaš pocítiš jeho vnútornú vôňu a krásu. Je taký nežný, že svojimi slovami nedokáže ublížiť. Náš rodný jazyk je naša krv, náš domov ukrytý v našich žilách, posolstvo múdrosti minulosti zaliate v slovách. Ľubozvučné prejavy a [...]

Vladimir Putin

ONLINE: Putin o útoku v Kremenčuku: Nestrieľame náhodne, ciele vyberá tajná služba

30.06.2022 05:40

Neútočíme na civilné ciele a nestrieľame náhodne, tvrdí Putin. Podľa Britov je ruské ostreľovanie nepresné a podobné tragédie ako v Kremenčuku sa zopakujú.

Israel Politics

Izraelský premiér Bennett avizoval svoj odchod z politiky

29.06.2022 22:45

Naftali Bennett minulý týždeň pripustil, že jeho vláda už nie je ďalej udržateľná.

Abortion / Interrupcie /

WHO: Zrušenie práva na interrupciu bude mať dôsledky aj mimo USA

29.06.2022 22:37

Americké štáty vedené konzervatívcami nadviazali na zrušenie práva na interrupcie okamžite – až osem z nich zakázalo umelé prerušenie tehotenstva.

Eagles of Death Metal, Bataclan, Paríž, teror

Strojca parížskych atentátov Salah Abdeslam dostal doživotie

29.06.2022 20:59, aktualizované: 21:10

Pri atentátoch na hudobný klub Bataclan a ďalších miestach v Paríži zomrelo v novembri 2015 až 130 ľudí.

Eddie W. Nicholas

Láska je jediným skutočným zmyslom života

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 328785x
Priemerná čítanosť článkov: 3161x

Autor blogu