Založ si blog

Slovensko – krajina, ktorej zem spieva, časť č. 6 – Slovo na záver

SLOVENSKO – KRAJINA, KTOREJ ZEM SPIEVA
(Óda pre Slovensko – časť 6. malé prianie na záver)
 
Milí priatelia, bratia i sestry, všetci, ktorí milujete Slovensko, našu rodnú zem, našu rodnú hrudu.
Ďakujem všetkým, ktorí si prečítali všetkých 5 dielov Ód pre Slovensko (1.Rodná hruda, 2. Rodná zem, 3. Rodný jazyk, 4. Tradície, 5. História). Mojím cieľom bolo otvoriť v každom národnú hrdosť. Otvoriť srdce nielen pre Slovensko, ale aj pre život samotný. Máme byť na čo hrdí a pyšní. Nie každý mal možnosť narodiť sa v krajine, ktorej zem spieva. A spev nášho Slovenska sa rozlieha v každom srdci každého z nás. Ďakujem všetkým za zdieľanie, komentovanie, či akúkoľvek reakciu. Každú jednu som si prečítal, každú jednu si vážim a ďakujem.
 
Každý jeden z nás, každý jeden človek je dôležitou súčasťou nášho života, života vôkol nás, súčasťou vesmíru a večného kolobehu života. Každý krok, slov a či len dotyk dokáže pozmeniť budúcnosť. Človek si to ani nemusí uvedomiť, ale vždy je to tak. Keď sa človek príliš ponáhľa veľa vecí mu práveže ujde. Treba sa len zastaviť, nadýchnuť sa vzduchu, nadýchnuť sa života, pozrieť do neba a očami sa dotknúť neba i hviezd. Alebo len chodiť bosý v tráve, alebo sadnúť si do trávy a len jemne rukou prejsť po steblách. Pocítiť ich jemnosť, krehkosť, dotknúť sa prírody, vrátiť sa ku koreňom a základom života. Život je o niečom viac ako zabíjať, život je o niečom viac ako páchať bolesť iným, alebo sa naháňať za niečím čo je v skutočnosti nepodstatné. Život sme dostali darom a každá chvíľka, ktorá mohla byť ale nebola venovaná láske (nech je to akákoľvek) je zabudnutá.
Všetko sú to dôležité hodnoty života, zastaviť sa častokrát opäť začať žiť. Možno si ani človek neuvedomí v tom zhone, o čom je v skutočnosti život.
Oplatí sa milovať, veriť v lásku aj keď toľkokrát už zmenila srdce na popol. Dokáže roztrhať, ale dokáže aj plodiť dobro. Akýkoľvek druh lásky je dôležitý. Netreba sa vzdávať. Koľkokrát už zastal čas v otázkach bez odpovedí? Koľkokrát zastal čas pri pohľade do očí milovaného človeka, či splynutia. Oplatí sa veriť, mať sny a živiť v sebe nádej. Láska k blížnemu, k zvieraťu, či ku krajine. Každá z nich je dôležitá a veľmi podstatná. Každá pozitívne dokáže ovplyvniť sekundy, hodiny, ba niekedy aj celé životy. Dajte nádej láske, akejkoľvek. Každá jedna z nich, z vás urobí lepšieho človeka.
 
Nenechajte si vziať svoju hrdosť, nenechajte si vziať rodnú zem. Poniektorí šialenci sa snažia zničiť celé krajiny a národy. Ak padne rodná krajina, ľudia padnú vždy s ňou. Nemusí to byť fyzicky, ale už nebude na čom stavať. Stratí sa hrdosť, stratia sa všetky odkazy predkov, stratí sa všetko to, čo po tisícročia robilo ľudí ľuďmi. Učte svoje deti tradíciám a otvárajte v nich hrdosť na rodnú zem. Naučte ich histórii nech sa vedia v života viac posunúť. Vzdelanie, múdrosť, city, to všetko nás tvorí a formuje.
 
Môžete pochodiť celý svet, ale nenájdete krajšie miesto ako Banská Štiavnica. Môžete prejsť všetky hrady, ale Spišský je aj tak ten naj. Vari Dunaj, Váh a či Hron neznejú krajšie ako iné rieky sveta? Môžete ochutnať hoc aj všetky jedlá sveta, ale bryndzové halušky priamo na salaši sa ničomu nevyrovnajú. Môžete prejsť všetky parky sveta, ale Slovenský raj je aj tak najpestrejší. Môžete prejsť všetky miesta, ale Kráľova hoľa je aj tak tá, ktorá Vás chytí najviac za srdce. Môžete prejsť všetky hory sveta, ale aj tak tie najmajestátnejšie sú naše Tatry. Rodná zem vonia inak, vonia domovom a materinskou láskou. Vôňa Španej doliny, symbolika Terchovej, Kriváň
 
Za seba, za rodinu, za deti, za vlasť, za lásku, za hrdosť a tradície, za Slovensko…proste za nás, Slovákov a všetkých Slovanov. V hrudi nám bije Slovanské srdce a žilách koluje Slovanská krv. Buďme hrdí na zem, po ktorej kráčame, na našu rodnú hrudu, na zem našich predkov, na naše milujúce Slovanské srdce. Láska je zmyslom života. Je toľko prejavov lásky koľko je hviezd na nebi, stačí si vždy len jednu vybrať. A láska k vlasti je jedna z nich.
 
A jedno moje malé prianie na záver. Milujte svoju krajinu, zem našich predkov, buďme všetci hrdí a milujúci a tento dar predávajme ďalej ďalším generáciám. Veďme naše deti k láske a k múdrosti. Sme Slovania a vždy budeme Slovania a nezáleží či sú to Slováci, Česi, Rusi, Rusínci, Bulhari, Bosniaci, Čiernohorci, Gorani, Chorváti, Macedónci, Pomáci, Srbi, Slovinci, Kašubovia, Lužicki Srbi, Moravania, Poliaci, Slezania, pomoranskí Slovinci, Bielorusi, Ukrajinci. Zdieľajte, komentujte a rozširujte a povedzte a aj napíšte, čo Vám vraví Vaše srdce.
 
Ďakujem.
 
Kratučká modlitba za Mokošu, Bohyňu všetkých Slovanov.
 
Ó Mokoša, preveliká Matičko Zem naša,
Ty pradieš a poznáš osud náš.
Daj nám šťastia a hojnej úrody.
Prekrásna bohyňa, požehnaj nám.
 
Naša rodná zem je Slovensko, krajina krásnych a dobrých ľudí, krajina, ktorej zem spieva. Nikdy na to nezabúdajte.
 
Ďakujem, že ste si to prečítali.
 
autor: Eddie W. Nicholas
V Bratislave 20.9.2021 – 20:00 hod

História – Óda pre Slovensko 5. časť

19.09.2021

HISTÓRIA (Óda pre Slovensko 5.časť) História je ako kniha, ktorá nás má niečo naučiť a my podľa tejto knihy môžeme zmeniť budúcnosť k lepšiemu. Vďaka histórii môžeme napísať svojimi skutkami svoju vlastnú knihu, ktorá bude písaná srdcom, bude pásaná nádejou pre lepší život nás i ďalších generácií. Vždy, keď sa do nej zahĺbime, načrieme dušou [...]

Tradície – Óda pre Slovensko 4. časť

18.09.2021

TRADÍCIE (Óda pre Slovensko 4.časť) Tradície, silná súčasť národov. Nielen región sa vyznačoval svojimi vlastnými zvykmi, ale doslova každá dedinka mala svoje vlastné zvyky a tradície, kroje, piesne. Už len nádherný kroj. Na Slovensku nenájdete rovnaké kroje v rozličných dedinách, aj keď sú blízko seba. V tomto je skutočná jedinečnosť a pestrosť regiónov. [...]

Rodný jazyk – Óda pre Slovensko 3. časť

17.09.2021

RODNÝ JAZYK (Óda pre Slovensko 3.časť) Náš rodný jazyk, naša slovenčina, je ako rozkvitnutý kvet. Vždy, keď si k nemu privoniaš pocítiš jeho vnútornú vôňu a krásu. Je taký nežný, že svojimi slovami nedokáže ublížiť. Náš rodný jazyk je naša krv, náš domov ukrytý v našich žilách, posolstvo múdrosti minulosti zaliate v slovách. Ľubozvučné prejavy a [...]

Monika Jankovská

Jankovská bez náramku. Jej sestra bez talára?

30.06.2022 06:20

Bývalá štátna tajomníčka a sudkyňa Monika Jankovská už nemusí nosiť monitorovací náramok, v problémoch je však jej sestra Andrea Haitová.

Vladimir Putin

ONLINE: Putin o útoku v Kremenčuku: Nestrieľame náhodne, ciele vyberá tajná služba

30.06.2022 05:40, aktualizované: 06:37

Neútočíme na civilné ciele a nestrieľame náhodne, tvrdí Putin. Podľa Britov je ruské ostreľovanie nepresné a podobné tragédie ako v Kremenčuku sa zopakujú.

Israel Politics

Izraelský premiér Bennett avizoval svoj odchod z politiky

29.06.2022 22:45

Naftali Bennett minulý týždeň pripustil, že jeho vláda už nie je ďalej udržateľná.

Abortion / Interrupcie /

WHO: Zrušenie práva na interrupciu bude mať dôsledky aj mimo USA

29.06.2022 22:37

Americké štáty vedené konzervatívcami nadviazali na zrušenie práva na interrupcie okamžite – až osem z nich zakázalo umelé prerušenie tehotenstva.

Eddie W. Nicholas

Láska je jediným skutočným zmyslom života

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 328794x
Priemerná čítanosť článkov: 3161x

Autor blogu