Založ si blog

Múdrosť ukrytá v starých knihách

Vždy, keď zoberiem do rúk knihu, ako prvé si k nej privoniam. Tie nové voňajú „čistotou a novotou“ a tie staré…tie staré voňajú históriou a múdrosťou, ktorú nám tu zanechali predchádzajúce generácie.
Každá kniha má svoj vlastný príbeh. Môžete mať 100 rovnakých kníh položených vedľa seba. Navonok sa môžu zdať rovnaké, ale každá z nich nosí v sebe určité tajomstvo. Každú z nich držal iný človek. Každá z týchto kníh ovplyvnila niekomu život. Potešila, zahriala, urobila niekoho šťastným, kvôli obsahu, či aj venovaniu. Naučila, zveľadila múdrosť človeka, dala mu dotyk poznania a podala pomocnú ruku vzdelania.
Staršie knihy boli písané v inej dobe. Niektoré boli spisované rukou, keď ich viedla presná ruka spisovateľa, alebo pisára. Niekedy si môžeme predstaviť starý drevený stôl, na ňom kalamár, zopár sviečok a vosk rozťahujúci sa po stole. Položený kus chleba, voda a či víno. Vôňa horiacej sviečky nasýtila vzduch v miestnosti. Blčivý plameň, ktorý osvieti starý, ešte prázdny pergamen, aby spisovateľ v ruke držiac brko, ktoré jemne predtým pichol do atramentu a mlčky svojimi myšlienkami zaplnil svoju knihu. Spisovateľ ako starý muž s veľkou šedivou bradou, trpezlivo slovo po slove zapisuje. Je noc a jediným priateľom mu je osud a oheň v krbe, ktorý rozpráva svoj vlastný príbeh.
Aj tie tlačené majú svoje veľké čaro. Keď si kúpite knihu, otvorte ju a skôr ako začnete čítať, privoňajte si k nej.
Od dnešných kníh sa líšia aj iným štýlom formulácie a spájania slov. Mám rád, keď sa môžem zahĺbiť do starej literatúry. Ich štýl opisu a celkovo písania. Je ľudský, nežný, krehký až ľubozvučný. Aj krajina má iný nádych, či voda inak vonia, či tráva môže byť zelenšia. Ľudia boli iní a tým aj štýl opisu používali.
Mäkkosť písaných slov je ako pohladenie duše. Čítate a podvedome sa usmievate. Na okamžik sa prenesiete do inej doby.
A náš jazyk český či slovenský, je toho silným príkladom. Prečo sú Slovania tak milujúcim národom? Pretože ich k tomu vedie mäkkosť rodného jazyka. Ľubozvučnosť sa dotýka hĺbky našej Slovanskej duše a odkrýva dávne tajomstvá života, odkrýva tajomstvá lásky, nehy, viery a milovania života ako takého. Náš rodný jazyk, naša slovenčina, je ako rozkvitnutý kvet. Vždy, keď si k nemu privoniaš pocítiš jeho vnútornú vôňu a krásu. Náš rodný jazyk je naša krv, náš domov ukrytý v našich žilách, posolstvo múdrosti minulosti zaliate v slovách. Ľubozvučné prejavy a zmäkčovanie slov ju robia jedinečným, krehučkým. Je to ako keď matka objíma svoje dieťa. Cítite lásku, nehu a aj domov. V slovách je ukrytá láska a zároveň aj ochranné krídla rodnej hrudy. Vnáša svojimi pocitmi nehu do svojho dieťatka a v tejto nehe sa dieťatko stáva lepším človekom. Veď kto by sa už neusmial pri mäkučkom slove. My Slovania sme deti Bohov, sme deti Svetla a deti Slnka.
Obraz knihy, slová sa premietajú v myšlienkach ako nekonečný film. Farebný a pritom čiernobiely. Tichý a pritom môže byť aj hlučný a plný bolesti. Nie nadarmo sa vraví, v tichu je vždy pravda ukrytá.
Každý jeden človek by si aspoň raz za život mal prečítať Rímske právo, Malého Princa, Reportáž spod šibenice, aspoň 1 Rúfusovu zbierku básní. Akúkoľvek knihu od nášho najväčšieho historika Pavla Dvořáka. Taktiež Dumasovho Grófa Monte Christa, či Danteho Božskú komédiu, akékoľvek dielo od Shakespeara, či Dostojevského.
Každý jeden človek by mal nosiť v sebe lásku k vlasti, hrdosť k rodnej hrudi.
Každý jeden človek by mal v sebe nosiť odkazy, písané tých, ktorí mali možnosť svoje príbehy zaznamenať. Ale aj tých, ktorí ich nikdy nestihli sami spísať.
Každý jeden človek by mal by nosiť v srdci odkaz Gabčíka a Kubiša, navštíviť Kostol sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici navštíviť Duklu, navštíviť stovežatú na Vltave krásnu Prahu. Nezabudnúť na minulosť, uvedomiť si, že za menom sa skrýva osud. Osud častokrát neľahký a život ukončený veľmi mladý.
autor: Eddie W. Nicholas
V Bratislave, 27.7.2022, Krásavici na Dunaji, Československo

Viete prečo dnešné vzťahy netrvajú večne?

24.09.2022

VIETE PREČO DNEŠNÉ VZŤAHY NETRVAJÚ VEČNE? 🌹Pretože honba za úspechom je pre nás dôležitejšie ako naše vlastné šťastie. Pretože venujeme viac pozornosti svojim telefónom ako partnerom. ❤️Môžeme hovoriť ako závidíme starým ľuďom držiacich sa pri prechádzke mestom, ako sa držia za ruky, keď naše srdce nevidí viac ako pred svoj vlastný nos. 🌹Rodičia nemajú [...]

Hirošima 6. 8. 1945 a Nagasaki 9. 8. 1945

08.08.2022

HIROŠIMA 6.8.1945 a NAGASAKI 9.8.1945 V týchto dňoch si pripomíname 77. výročie zhodenia atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki. Vojská USA zhodili atómovú bombu na civilné obyvateľstvo, nie na vojenské objekty. Dodnes nevieme presný počet obetí. Prvý deň zahynulo približne 120.000 ľudí. Do 4 mesiacoch to bolo už 240.000 ľudí. A neskôr sa následky z ožiarenia, [...]

„Prečo chce táto vláda vyzabíjať medvede? „

06.08.2022

DALI STE SI OTÁZKY „PREČO JE TOĽKO MEDVEĎOV MIMO LESA?“ alebo „PREČO TÁTO VLÁDA CHCE VYZABÍJAŤ MEDVEDE?“ Možno sú premnožené a možno nie. Nie som špecialista na chov medveďov. Sú premnožené naozaj, alebo je to len hra na city pre ľudí? Ak sú premnožené tak na počet km2 pôdy, alebo na km2 lesa? Kde dostaneme pravdivú odpoveď? Isté sú 2 veci [...]

Volodymyr Zelenskyj

Nevie, čo je dôstojnosť a čestnosť. Zelenskyj znemožnil rokovanie s Ruskom, kým bude vládnuť Putin

04.10.2022 14:34

Ukrajinský prezident podpísal nariadenie, ktoré znemožňuje diplomatické rokovania ukrajinských predstaviteľov s Putinom.

Zochova / Auto smrti /

Hamran: Vodiča zo Zochovej by mali dnes obviniť, môže dostať až doživotie

04.10.2022 13:47

Aj vyšetrovateľ, aj prokurátor podľa šéfa polície uvažujú dokonca o tom, že za zabitie piatich osôb na zastávke v hlavnom meste môže Dědeček dostať výnimočný doživotný trest.

Richard Sulík

Snaha SaS vrátiť sa do vlády je skončená, je pripravená rokovať o predčasných voľbách

04.10.2022 13:16

Oznámil to predseda Richard Sulík po tom, ako sa v Národnej rade nenašlo dostatok hlasov poslancov na odvolanie ministra financií Igora Matoviča.

Auto / Nehoda /

Poliak zdemoloval zastávku v obci Hrkovce. Za volantom zaspal

04.10.2022 12:46

Len pár hodín od tragickej nehody na zastávke Zochova v Bratislave, pri ktorej zomrelo päť študentov, sa mohol rovnaký scenár zopakovať.

Eddie W. Nicholas

Láska je jediným skutočným zmyslom života

Štatistiky blogu

Počet článkov: 108
Celková čítanosť: 342968x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Autor blogu