Založ si blog

Prečo boli socialistické deti na tom lepšie ako teraz?

Prečo boli socialistické deti na tom lepšie ako teraz?

Keď sme boli ešte deti, na skole nás okrem vedomosti, učili byt lepším človekom. Učili nás slušnosti, pokore, vážiť si starších ľudí, pomáhať s nákupom, keď uvidíme ženu, alebo staršieho človeka, pozdraviť… A.. Učili ešte jednu dôležitú vec.

 

Učili nás pracovať a nebáť sa práce. Mali sme povinné hodiny, kde sme sa učili pracovať s nástrojmi a ďalšie vyučovacie hodiny, kde sme pracovali na malých školských záhradách.

Dalo nám to okrem manuálnej zručnosti ďalšiu podstatnú vec pre život. Vážiť si prácu. A to nielen svoju, ale aj prácu druhých ľudí.

Pestovali sme kvetiny, ktorým sme dali život. Doslova vyrástli pod našimi rukami. Pod rukami detí. Tým sme sa naučili vážiť si aj život. Videli sme svoje prvé „plody“ života. Dali sme im šancu žiť a starali sme sa, aby nezvädli, aby mali stále vodu. Doslova sa nám otvárali pri tom srdcia. Robilo nás to lepšími a ľudskejšími.

Vyrábali sme predmety. Opracovávali sme ich, upravovali. Doslova z ničoho sme vytvorili niečo, čo malo hodnotu. A to nielen hodnotu ceny, ale hodnotu, ktorú nám to dalo do života. Vážiť si prácu druhých.

Učili sme sa, že sme všetci rovnocenní ľudia. Nemôžeme robiť rozdiely medzi vrátnikom, upratovačkou, alebo riaditeľom. Každý jeden človek v systéme je dôležitý. Keby niekto chýbal, systém by sa rozpadol.

Ale vrátim sa k podstate.

Naučili nás pracovať, naučili nás opravovať. Keď to premeníme na ľudský kontext naučili nás budovať rodinu a naučili nás opravovať aj vzťahy. Pri pestovaní nás naučili trpezlivosti. Naučili nás skutočným hodnotám života. Naučili nás, že nie všetko sa dá kúpiť. Naučili nás ako prevziať zodpovednosť.

Dar práce nás naučil pozerať sa na svet inak. Zemiakové brigády neboli o tom, že by za socializmu to nemal kto urobiť. Peňazí bolo dosť a aj zamestnanosť bola 100 percentná. Ale išlo tam naučiť deti samostatnosti, naučiť deti vážiť si prácu poľnohospodárov, upevňovať vzťahy, pomáhať si vzájomne. učili nás byť ľuďmi.

 

Človek, ktorý dokáže opraviť vec dokáže urovnať aj vzťah.

Človek, ktorý dokáže pomôcť nezištne druhému, stáva sa lepším človekom a tvorí okolo seba lepšiu budúcnosť.

Človek, ktorý dokáže vytvoriť vec, či dať život, dokáže budovať vzťah či  zabezpečiť a chrániť rodinu.

Neučili nás vymeniť partnera, ale opraviť vzťah.

Neučili nás byť samotári, ale učili nás jednote medzi ľuďmi.

 

Učili nás „Človek človeku bratom a nie vlkom“.

V Bratislave, Krásavici na Dunaji, 16.7.2022, Československo

 

 

Čo znamená byť mužom?

09.01.2023

Byť silný a zodpovedný, aby sa na neho rodina vždy mohla spoľahnúť. Muž by mal byť múrom medzi rodinou a vonkajším svetom. Byť mužom znamená vždy stáť pri rodine. Byť ochranca, aby rodina vedela, že ak sa čokoľvek stane, on tam bude. Ak by mala rodina „spadnúť“ vie sa postarať. Byť mužom znamená prevziať zodpovednosť. Nielen za seba, ale aj za ženu, deti a [...]

Som Slovák a Čechoslovák a preto:

27.10.2022

Som Slovák a Čechoslovák a preto: – budem oslavovať Sviatok všetkých svätých (Dušičky) a nie Hallowen, nezapaľujem tekvicu, ale sviečky a kahance – budem oslavovať Štedrý večer a nie Santa Klausa, Šibačku a nie vajíčkobranie… – budem sa hrdo hlásiť k našim slovanským zvykom a tradíciám a budem ich učiť aj svoje deti a ďalšie pokolenia [...]

Viete prečo dnešné vzťahy netrvajú večne?

24.09.2022

VIETE PREČO DNEŠNÉ VZŤAHY NETRVAJÚ VEČNE? 🌹Pretože honba za úspechom je pre nás dôležitejšie ako naše vlastné šťastie. Pretože venujeme viac pozornosti svojim telefónom ako partnerom. ❤️Môžeme hovoriť ako závidíme starým ľuďom držiacich sa pri prechádzke mestom, ako sa držia za ruky, keď naše srdce nevidí viac ako pred svoj vlastný nos. 🌹Rodičia nemajú [...]

putin

Putinove nepokojné nohy a ruka v kŕči opäť rozvírili špekulácie o jeho zdravotnom stave

21.03.2023 17:10

Fyzické aj duševné zdravie šéfa Kremľa je pod drobnohľadom od začiatku vojny na Ukrajine.

Rusko Čína Putin Si Ťin-pching

Putin sľúbil dodať do Číny viac plynu

21.03.2023 16:20

Ruský prezident druhým dňom rokoval so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

stoltenberg

Zatiahne Rusko Čínu do vojny? Podľa NATO požiadal Putin Peking o smrtiace zbrane

21.03.2023 15:57

Peking sa od začiatku ruskej vojny štylizuje ako nezaujatý, zároveň však opakuje kremeľské naratívy.

vojenské cvičenie, Slovenský štít 2023, vojaci, armáda, blackhawk

V centre výcviku Lešť sa začína záverečná fáza cvičenia Slovenský štít

21.03.2023 15:52

Súčasťou cvičenia je viac ako 420 kusov veľkej bojovej techniky.

Eddie W. Nicholas

Láska je jediným skutočným zmyslom života

Štatistiky blogu

Počet článkov: 110
Celková čítanosť: 359740x
Priemerná čítanosť článkov: 3270x

Autor blogu