Založ si blog

Prečo boli socialistické deti na tom lepšie ako teraz?

Prečo boli socialistické deti na tom lepšie ako teraz?

Keď sme boli ešte deti, na skole nás okrem vedomosti, učili byt lepším človekom. Učili nás slušnosti, pokore, vážiť si starších ľudí, pomáhať s nákupom, keď uvidíme ženu, alebo staršieho človeka, pozdraviť… A.. Učili ešte jednu dôležitú vec.

 

Učili nás pracovať a nebáť sa práce. Mali sme povinné hodiny, kde sme sa učili pracovať s nástrojmi a ďalšie vyučovacie hodiny, kde sme pracovali na malých školských záhradách.

Dalo nám to okrem manuálnej zručnosti ďalšiu podstatnú vec pre život. Vážiť si prácu. A to nielen svoju, ale aj prácu druhých ľudí.

Pestovali sme kvetiny, ktorým sme dali život. Doslova vyrástli pod našimi rukami. Pod rukami detí. Tým sme sa naučili vážiť si aj život. Videli sme svoje prvé „plody“ života. Dali sme im šancu žiť a starali sme sa, aby nezvädli, aby mali stále vodu. Doslova sa nám otvárali pri tom srdcia. Robilo nás to lepšími a ľudskejšími.

Vyrábali sme predmety. Opracovávali sme ich, upravovali. Doslova z ničoho sme vytvorili niečo, čo malo hodnotu. A to nielen hodnotu ceny, ale hodnotu, ktorú nám to dalo do života. Vážiť si prácu druhých.

Učili sme sa, že sme všetci rovnocenní ľudia. Nemôžeme robiť rozdiely medzi vrátnikom, upratovačkou, alebo riaditeľom. Každý jeden človek v systéme je dôležitý. Keby niekto chýbal, systém by sa rozpadol.

Ale vrátim sa k podstate.

Naučili nás pracovať, naučili nás opravovať. Keď to premeníme na ľudský kontext naučili nás budovať rodinu a naučili nás opravovať aj vzťahy. Pri pestovaní nás naučili trpezlivosti. Naučili nás skutočným hodnotám života. Naučili nás, že nie všetko sa dá kúpiť. Naučili nás ako prevziať zodpovednosť.

Dar práce nás naučil pozerať sa na svet inak. Zemiakové brigády neboli o tom, že by za socializmu to nemal kto urobiť. Peňazí bolo dosť a aj zamestnanosť bola 100 percentná. Ale išlo tam naučiť deti samostatnosti, naučiť deti vážiť si prácu poľnohospodárov, upevňovať vzťahy, pomáhať si vzájomne. učili nás byť ľuďmi.

 

Človek, ktorý dokáže opraviť vec dokáže urovnať aj vzťah.

Človek, ktorý dokáže pomôcť nezištne druhému, stáva sa lepším človekom a tvorí okolo seba lepšiu budúcnosť.

Človek, ktorý dokáže vytvoriť vec, či dať život, dokáže budovať vzťah či  zabezpečiť a chrániť rodinu.

Neučili nás vymeniť partnera, ale opraviť vzťah.

Neučili nás byť samotári, ale učili nás jednote medzi ľuďmi.

 

Učili nás „Človek človeku bratom a nie vlkom“.

V Bratislave, Krásavici na Dunaji, 16.7.2022, Československo

 

 

Viete prečo dnešné vzťahy netrvajú večne?

24.09.2022

VIETE PREČO DNEŠNÉ VZŤAHY NETRVAJÚ VEČNE? 🌹Pretože honba za úspechom je pre nás dôležitejšie ako naše vlastné šťastie. Pretože venujeme viac pozornosti svojim telefónom ako partnerom. ❤️Môžeme hovoriť ako závidíme starým ľuďom držiacich sa pri prechádzke mestom, ako sa držia za ruky, keď naše srdce nevidí viac ako pred svoj vlastný nos. 🌹Rodičia nemajú [...]

Hirošima 6. 8. 1945 a Nagasaki 9. 8. 1945

08.08.2022

HIROŠIMA 6.8.1945 a NAGASAKI 9.8.1945 V týchto dňoch si pripomíname 77. výročie zhodenia atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki. Vojská USA zhodili atómovú bombu na civilné obyvateľstvo, nie na vojenské objekty. Dodnes nevieme presný počet obetí. Prvý deň zahynulo približne 120.000 ľudí. Do 4 mesiacoch to bolo už 240.000 ľudí. A neskôr sa následky z ožiarenia, [...]

„Prečo chce táto vláda vyzabíjať medvede? „

06.08.2022

DALI STE SI OTÁZKY „PREČO JE TOĽKO MEDVEĎOV MIMO LESA?“ alebo „PREČO TÁTO VLÁDA CHCE VYZABÍJAŤ MEDVEDE?“ Možno sú premnožené a možno nie. Nie som špecialista na chov medveďov. Sú premnožené naozaj, alebo je to len hra na city pre ľudí? Ak sú premnožené tak na počet km2 pôdy, alebo na km2 lesa? Kde dostaneme pravdivú odpoveď? Isté sú 2 veci [...]

Volodymyr Zelenskyj

Nevie, čo je dôstojnosť a čestnosť. Zelenskyj znemožnil rokovania s Ruskom, kým bude vládnuť Putin

04.10.2022 14:34

Ukrajinský prezident podpísal nariadenie, ktoré znemožňuje diplomatické rokovania ukrajinských predstaviteľov s Putinom.

nehoda1

Hamran: Vodiča zo Zochovej by mali dnes obviniť, môže dostať až doživotie

04.10.2022 13:47

Aj vyšetrovateľ, aj prokurátor podľa šéfa polície uvažujú dokonca o tom, že za zabitie piatich osôb na zastávke v hlavnom meste môže Dědeček dostať výnimočný doživotný trest.

Richard Sulík

Snaha SaS vrátiť sa do vlády je skončená, je pripravená rokovať o predčasných voľbách

04.10.2022 13:16

Oznámil to predseda Richard Sulík po tom, ako sa v Národnej rade nenašlo dostatok hlasov poslancov na odvolanie ministra financií Igora Matoviča.

Auto / Nehoda /

Poliak zdemoloval zastávku v obci Hrkovce. Za volantom zaspal

04.10.2022 12:46

Len pár hodín od tragickej nehody na zastávke Zochova v Bratislave, pri ktorej zomrelo päť študentov, sa mohol rovnaký scenár zopakovať.

Eddie W. Nicholas

Láska je jediným skutočným zmyslom života

Štatistiky blogu

Počet článkov: 108
Celková čítanosť: 342970x
Priemerná čítanosť článkov: 3176x

Autor blogu